Loading...
Skip to Content

Služby projektového managementu
v oblasti vývoje a dodávky softwaru

Blog

Vždyť je to jeden if!

Dnes se ponoříme do fascinujícího světa projektového managementu a IT vývoje. Povíme si, jak jednoduchá se na první pohled může zdát změna v aplikaci, která se promění v pořádný projekt. Ano, říkáme tomu "vždyť je to jeden if".

Zákeřné if

Možná jste slyšeli tuto frázi, nebo dokonce sami prohodili něco podobného, když jste si představovali, že požádáte tým vývojářů o úpravu aplikace. Zákazníci někdy mají dojem, že přidání jednoho "if" (podmínky) by mělo být tak jednoduché, jako přidat ozdobu na vánoční stromeček. Ale v reálném životě to bývá poněkud složitější.

Než se ponoříme do této problematiky, nezapomeňme na fakt, že programátoři nejsou kouzelníci a kód není magie. Není to jen o psaní několika řádek kódu a voilà, všechno funguje jak má.



 

Očima projekťáka

Teď se pojďme vcítit do role projekťáka, když na něj někdo vybalí onu větu.

  1. Čeká ho rozhovor s vývojářem. Ten patrně odpoví ano, první krok je napsat ten jeden "if". Ale to je jen začátek. Co když už existují tisíce řádků kódu, které se mohou tímto novým "if" ovlivnit? A co když je ta aplikace tak složitá, že ještě musíme vytvořit nové funkce nebo třídy, abychom to vůbec mohli udělat? Takže "jen if" se rychle může změnit na "tři sta ifů a nový modul".
  2. Následuje kolečko testování. Kód je sice napsaný, ale musí se zajistit, zda všechno stále funguje tak, jak má. Každý vývojář vám řekne, že testování je nezbytné, aby se zjistilo, zda nový "if" neporušil něco jiného. A to může trvat i nečekaně dlouhou dobu.
  3. Zbývá už jen na nasazení, mohl by oslavovat, ale… když se vývojář ujistí, že vše funguje, musí aplikaci nasadit na produkční prostředí. To znamená, že se změny dostanou k samotným uživatelům. To zase může být komplikované a časově náročné, protože je potřeba zajistit, aby to nepřineslo žádné výpadky provozu aplikace.

Říkáte si, jak do tohoto procesu vlastně vstupuje projektový manažer? Tady se ale dostáváme k tomu, co většina lidí nevidí. Někdo musí celý proces řídit, komunikovat se zákazníkem, přidělovat úkoly týmu a kontrolovat průběh. To je práce projektového manažera a také časová a energická investice.

Takže ano, věta "Vždyť je to jeden if!" se může proměnit v něco mnohem většího. Neříkáme tím, že bychom neměli měnit aplikace, aby lépe vyhovovaly potřebám uživatelů. Ale je důležité si uvědomit, že i zdánlivě malá změna může mít velký dopad na celý projekt.

A nezapomeňme na jednu věc – klíčem k úspěchu je komunikace. Pokud si chcete udržet zdravý vztah se svými vývojáři, buďte otevření a komunikujte své požadavky co nejjasněji. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a zmatkům.



 

Další články